• Home
  • Certyfikacja
  • Bezpieczny Gabinet Lekarski

Bezpieczny Gabinet Lekarski

 

RYZYKO ZAKAŻENIA W GABINECIE LEKARSKIM

Prowadzenie gabinetu lekarskiego wymaga nie tylko wiedzy popartej doświadczeniem, ale również odpowiedzialności za bezpieczeństwo i zdrowie pacjentów. Wizyta w gabinecie lekarskim z uwagi na ryzyko zakażenia może stanowić zagrożenie zarówno dla pacjenta jak i dla personelu medycznego.

Według danych ELPA (The European Liver Patients Association) w Polsce ponad 500 tysięcy osób zakażonych jest wirusem typu B oraz ponad 700 tysięcy osób zakażonych wirusem typu C. W 80% przypadków do zakażeń wirusem HCV i HBV dochodzi w placówkach medycznych. Niepokojący jest również rosnący wskaźnik zakażeń wirusem HIV oraz innych chorób zakaźnych podczas wykonywania zabiegów medycznych.

REGULACJE PRAWNE

Zgodnie z obowiązującym w Polsce Ustawodawstwem „Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu  zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi” z dnia 5 grudnia 2008 roku art. 11: „Kierownicy podmiotów leczniczych oraz inne osoby udzielające świadczeń zdrowotnych są obowiązani do podejmowania działań zapobiegających szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych”.

Małe niedopatrzenie z punktu widzenia higieny może ponieść za sobą poważne skutki. Jeśli zgłosi się do gabinetu prawnik zarażonego klienta, wtedy konsekwencje mogą być tragiczne. Standardem obliczeń w przypadku wystąpienia zakażenia podczas wykonywania zabiegu jest kwota odszkodowania 300.000zł. Niestety jest to dolna granica od której zaczynają się pozwy. Firma SANIMED pomaga wdrażać rozwiązania eliminujące ryzyko zakażenia, inaczej mówiąc wdrażamy działania prewencyjne.

JAKOŚĆ I BEZPIECZEŃSTWO USŁUG

Dbając o wysoki standard świadczonych usług medycznych stworzyliśmy innowacyjny program certyfikacji „Bezpieczny Gabinet Lekarski”.

Uzyskanie Certyfikatu „Bezpieczny Gabinet Lekarski” popartego jakością ISO staje się wyznacznikiem bezpieczeństwa i jakości usług w społeczeństwie. To początek rozwoju sieci licencjonowanych gabinetów, dla których zasady profilaktyki przed zakażeniami stanowią priorytet.

WSPARCIE ZESPOŁU PROFESJONALISTÓW

Firma SANIMED działa w oparciu o wysoko wykwalifikowaną kadrę specjalistów
ds. sanitarno–higienicznych, ekspertów z dziedziny epidemiologii, zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, a także inżynierów sanitarnych. Służymy poradą i pomocą na każdym etapie rozwoju. Współpraca z firmą SANIMED pozwoli Twojemu gabinetowi spełnić oczekiwania klientów, którzy mają pewność, iż dostarczane im usługi są najwyższej jakości.